Arsh Broadcast

تازه های دنیای برودکست

همکاری NVIDIA و ARM

هوش مصنوعی در مسیر دموکراتیزه کردن صنعت فیلم! در هالیوود، برای سال ها این ایده که رایانه ها و داده ها هم می توانند در پروژه های فیلم سازی نقش داشته باشند به عنوان یک تابو شناخته می شد و عوامل موفقیت یک فیلم تنها خلاصه می شد در هنر و ذوق شخصی، جذابیت و استعداد! این در حالی است که امروزه صنعت فیلم و سینما شک و تردید خود را در بهره گیری از قابلیت های هوش مصنوعی آرام آرام پایان می دهد. بخشی از این اتفاق مدیون موفقیت شرکت هایی نظیر نتفلیکس و آمازون می باشد که در تصمیم گیری های تجاری خود از فناوری هوش مصنوعی بهره گرفته اند. هر دو شرکت ضمن بهره گیری از داده های ناشی از علاقه مندی های مخاطبین خود، محتواهایی متناسب با سلیقه ی مخاطبین به آنها عرضه می کنند.
شرکت فیلم سازی برادران وارنر در ژانویه ی سال جاری اعلام کرد که در زمینه ی بهره گیری از یک سیستم مدیریت پروژه ی مبتنی بر هوش مصنوعی، قراردادی با شرکت آمریکایی Cinelytic امضا کرده است. برادران وارنر با به کارگیری این سیستم قادر خواهد بود در مورد چراغ سبز نشان دادن به پروژه های فیلم سازی و سرمایه گذاری در آنها تصمیم گیری کند. از دیگر مشتریان شرکت CinelyticCinelytic می توان به سونی پیکچرز اشاره کرد. از سوی دیگر استودیو قرن بیستم در سال 2018 (پیش از آنکه توسط استودیو فیلم سازی والت دیزنی خریداری شود) از پلتفرم اختصاصی خود به نام مرلین رونمایی کرد. مرلین که محصول شرکت گوگل و مبتنی بر هوش مصنوعی می باشد، قادر است با تحلیل پیش پرده ی فیلم ها میزان استقبال مخاطبین از آنها را پیش بینی کند.

با همه ی این اوصاف، استودیوهای بزرگ فیلم سازی درآمریکا همچنان با سرعتی آهسته به سمت به کار گیری فناوری هوش مصنوعی در حال حرکت هستند. این در حالی است که در حال حاضر شرکت های مستقل فعال در حوزه ی تولید محتوا، نسبت به فرآیند های مبتنی بر هوش مصنوعی اقبال خوبی نشان داده اند. در همین راستا در ماه جاری، شرکت سوییسی Largo Films قراردادی را در زمینه ی آغاز شراکت رسمی با “باشگاه تهیه کنندگان اروپایی” امضا کرده است و به بیست شرکت فعال در حوزه ی تولید محتوا اجازه داده است به مدت شش ماه از نسخه ی آزمایشی پلتفرم Largo.ai محصول این شرکت استفاده کنند. پلتفرم مذکور در بازار فیلم کن که ژوئن امسال به صورت مجازی برگزار شد با استقبال زیادی روبرو شد. سامی آرپا مدیر اجرایی Largo Films می گوید: پلتفرم ما از یک سیستم استخراج الگوهای شناختی در تصویر، صدا و متن بهره می گیرد. این سیستم پس از پردازش الگوهای شناختی، آنها را به شکل توصیه هایی معنادار و قابل فهم در اختیار تهیه کنندگان، نویسنده ها، کارگردانان و توزیع کنندگان محتوا قرار می دهد. البته آرپا خود به عنوان یک کارگردان و یک محقق علوم کامپیوتری معتقد است که در فرآیند ساخت یک فیلم؛ پلتفرم های مبتنی بر هوش مصنوعی نمی توانند جایگزین خلاقیت های انسانی شوند. در واقع به اعتقاد او، Largo.ai با تفسیر و تحلیل داده های به دست آمده از یک پروژه ی فیلم سازی و سپس نمایش الگوهای مستتر در آنها، به افراد خلاق این توانایی را می دهد تا ریسک های سرمایه گذاری را کاهش داده و همچنین میزان اثرگذاری محتوای خود را افزایش دهند.