Arsh Broadcast

تازه های دنیای برودکست

همکاری NVIDIA و ARM

پیش به سوی فراتر از جهان (Metaverse)! ماه گذشته بزرگترین معامله در تاریخ صنعت سیلیکون رقم خورد و طی آن شرکت NVIDIA ، هولدینگ انگلیسی ARM (یکی از معتبرترین فعالان حوزه ی CPU) را به قیمت 40 میلیارد دلار خریداری کرد. جن سن هوآنگ مدیر عامل اجرایی شرکتNVIDIA می گوید دنیا در حال ورود به عصر هوش مصنوعی می باشد. به گفته ی او ما در حال ورود به عصری هستیم که نوید دهنده ی دنیاهای مجازی فرا-مقیاسی، وسایل نقلیه ی خودران و یک پایان سریع برای هرگونه پاندمی می باشد.
شرکت NVIDIA؛ بهترین سازنده ی پردازنده های گرافیکی در جهان، اخیرا به عنوان با ارزش ترین شرکت آمریکایی در حوزه ی تراشه ها شناخته شده است. در واقع این عزیز دردانه ی سرمایه گذارها، به یک قدرت اصلی در حوزه های رباتیک، دیتاسنتر و فناوری 5G هم بدل گشته است. هوآنگ در مراسمی که به مناسبت خریداری ARM برپا شده بود گفت: “بعد از حدود یک دهه تحقیق در حوزه ی یادگیری عمیق؛ هم اکنون دنیا شاهد به هم رسیدن و هم جوشی GPU های قدرتمند و داده های فراوان می باشد که این هم به نوبه ی خود خلق کننده ی یک بیگ بنگ در هوش مصنوعی مدرن می باشد. هوش مصنوعی قدرتمندترین فناوری زمان ماست. در واقع در اینجا صحبت از اتوماسیون برای اتوماسیون است ؛ اینجا جایی است که نرم افزار نرم افزار را می نویسد. در عصر هوش مصنوعی، هدف اصلی و مشترک ما (NVIDIA وARM) تبدیل شدن به معتبرترین شرکت در حوزه ی محاسبات می باشد.”
سایمون سیگرس مدیر عامل اجرایی هولدینگ ARM هم ضمن تایید سخنان هوآنگ گفت: “هم اکنون دنیایی پیش روی ماست که مختصاتش توسط هوش مصنوعی تعریف می شود. امروزه می بینیم که هوش مصنوعی به سطحی از بلوغ رسیده است و در همین راستا مرتبا اپلیکیشن های بیشتر و جدیدتری از قابلیت های هوش مصنوعی بهره می گیرند و دارای ارزش افزوده می شوند”.

پیش بینی می شود که در نتیجه ی همکاری این دو شرکت در آینده ی نزدیک محصولات جدیدی تولید شوند که در میلیاردها گوشی هوشمند، سرور، کامپیوتر شخصی و دیگر تجهیزات الکترونیکی تعبیه شوند. در واقع به تعبیر ظریف یکی از کارشناسان حوزه ی هوش مصنوعی، به زودی هوش مصنوعی و قابلیت های آن از درون سرویس های ابری به روی زمین کشیده می شود و در دسترس تک تک افراد قرار می گیرد.
مدیر عامل تایوانی-آمریکایی شرکت NVIDIA این شرکت را در سال 1993 و با سرمایه ی فقط 40000 دلار راه اندازی کرد. در سال 2006 همزمان با ابداع یک مدل برنامه نویسی که طی آن چندین محاسبه ی پیچیده ی ریاضی به طور موازی اجرا می شدند، پردازنده های گرافیکی این شرکت به جزء لاینفکی از محاسبات ابری و هوش مصنوعی تبدیل شدند. این شرکت تا کنون بیشتر از یک میلیارد پردازنده ی گرافیکی اصلی خود به نام CUDA را به فروش رسانده است. کیت های توسعه ی نرم افزار این شرکت 20 میلیون بار دانلود شده اند. تا کنون حدود 6500 شرکت استارت آپی معتبر با بهره گیری از قابلیت های NVIDIA پا گرفته اند و هم اکنون بیشتر از 2 میلیون توسعه دهنده ی NVIDIA وجود دارند. در حال حاضر تعداد GPU های این شرکت که توسط تامین کننده های اصلی سرویس های ابری یعنی AWS و AZURE به کار گرفته شده اند از تعداد کل CPU های موجود در سرویس ها ی ابری گذر کرده است. در بازار سهام نزدک در ماه جولای گذشته شرکت NVIDIA از شرکت اینتل پیشی گرفت و به ارزش افسانه ای 251 میلیارد دلار رسید.